Budget-Priced Grocery List for the Week

Budget-Priced Grocery List for the Week

When you’re trying to save money on groceries, it's easy to get creative and think of ways to stretch every dollar. However, this may be easier said than done when you’re also juggling a busy work schedule, school or other obligations. The good news is that there are plenty of ways to reduce the cost of your grocery bill. Working on a tight budget doesn’t mean you can’t eat healthy foods. You just need to plan ahead, shop smart and use what you have wisely. A budget-friendly grocery list will help keep costs down without cutting any essential food groups. Try creating your own list in which all items have a cost under $1 per serving and only cost about $20 per week per person. Here are some cheap grocery shopping tips that can help you put together an affordable meal plan with all the nutrients you need on a budget:

Shop at the right time

When you’re trying to save money on groceries, it’s important to shop for groceries at the right time. While the best times to shop will depend on the specific store you shop at, different times of the week tend to bring about different deals. Some stores also offer special deals on certain days of the week, so it’s important to find out what works best for your schedule. In general, you’ll want to avoid shopping for groceries on weekends, when most people do their shopping, and instead shop during the week, when things tend to be less busy. Plan your meals for the week and make a shopping list ahead of time so you know exactly what you need and what you’ll save by shopping during off-peak hours.

Stick to the basics

One of the easiest and best ways to save on groceries is to keep your shopping list simple and stick to basic, inexpensive foods. You may be tempted to mix things up and buy new or exotic items, but this can quickly increase your cost per meal. Keep it simple with basic items, such as eggs (average cost of $1.79 per dozen), milk ($3.79 per gallon), peanut butter ($4.99 for a large jar), bread ($3.99 for a loaf), apples ($1.49 per pound), and bananas ($0.49 per pound). These items are simple and nutritious, and they can be eaten in a variety of ways. You can also find these items in many different bulk sections, which can help you save even more money.

Make smart substitutions

No one is perfect, so it’s normal to find yourself in situations where you’re required to make substitutions in your diet. If you have a nut allergy and can’t eat peanuts or peanut butter, for example, you’ll have to try to find a suitable substitute. While peanut butter is a great source of protein, vitamins and minerals, there are some other foods that can help you meet your nutritional needs, including using sunflower butter as a substitute for peanut butter. You can also swap out some ingredients you’re not fond of, such as using boneless, skinless chicken breast as a substitute for ground beef.

Try store brands and generic items

While name brand items may seem like a higher quality product, you can save a significant amount of money by buying store brands instead. Many times, store brands are manufactured by the same people who make the name brands, but they are sold for much less because they don’t have the same name recognition. For example, a generic brand of granola bars may be $2 for a box of 12 bars, while a name brand box of granola bars may cost $4 for the same amount. If you’re comparing two products of similar quality, the store brand will almost always be cheaper.

Conclusion

Most people don’t realize just how much they can save on groceries if they make a few simple changes and adjustments to their shopping habits. By keeping your shopping list simple, sticking to basic, inexpensive foods, and making smart substitutions when necessary, you can significantly cut the cost of your meal plan. There are many different ways to save on your grocery bill. The best way to keep your costs down is to plan your meals for the week and make a budget-friendly grocery list. Try creating your own list in which all items have a cost under $1 per serving and only cost about $20 per week per person.

In same category


Related by tags


    >